Wyprawa jachtu "Dal"
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Wyprawa jachtu "Dal"

Autor: Andrzej Bohomolec
Okładka: miękka
Format: 12.5 x 19.0 cm
Liczba stron: 218
Rok wydania: 1957

21,00 zł (brutto) 20,00 zł (netto)
Brutto
block Oczekiwanie na dostawę

Wyprawa jachtem "Dal"ma w sobie dużo z przygód "Kon-tiki". Bohaterami jej są młodzi żeglarze, którzy w 1933 roku na lichej łupince wyruszyli w "szaleńczą wędrówkę" z Gdyni do brzegów Ameryki Północnej. Przez 70 dni i nocy odważni chłopcy zawieszeni między niespokojnym niebem a rozszalałym oceanem zaznawali dziwów elektrycznych burz, po których przychodziły szalone szkwały i sztormy, przeplatane furią cyklonu.

Kronikarz tej niezapomnianej wyprawy, z zawodu ułan a żeglarz z zamiłowania, obciążony dziedzicznie po swoim pradziadku Franciszku Bohomolcu skłonnością do parania się piórem, z pogodą opisuje tę podroż podobną do eskapady Francuza Alaina Gerbaulta, który "w pogoni za słońcem" na podobnej łódeczce przebył sam Atlantyk. Wszystkich gnał głód poznania świata, głód przeżycia niezwykłych przygód i chęć zdobycia tytułu nie byle jakiego podróżnika. "Kto bowiem - pisze Bohomolec - nie rzucał własnoręcznie kotwicy w porcie, nie poił koni z przydrożnej studni lub chociażby nie zmienił opon swego wozu czy roweru na jakiejś szosie, hen o tysiące mil od granic Polski, ten nie ma prawa nazywać się podróżnikiem".

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Z kart historii

5 czerwca 1933 na jachcie „Dal” trzech młodych chłopców rozpoczyna rejs z Gdyni do Chicago. Rejs zaplanowany został tzw bezpieczną pasatową trasą. Pomimo tej ostrożności, jacht, wraz z załogą, dostał się w oko cyklonu. Pomimo wielu kłopotów niebezpieczeństw i awarii 11 czerwca 1934 załoga dociera do Nowego Jorku, by kontynuować rejs kanałami i przez Wielkie Jeziora, do Chicago.

Jacht „Dal” to 8,5-metrowym slupem o szerokości 2,15 m, zanurzeniu 1,3 m i powierzchni żagli 45m². W sierpniu 1980, po 47 latach jacht „Dal” powrócił do Polski i został umieszczony na zewnątrz Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Uczestnicy wyprawy: kapitan jachtu – por. ułanów Andrzej Bohomolec, załoga – por. ułanów Jan Witkowski, por. mar. handl. Jerzy Świechowski.

Autor
Andrzej Bohomolec
Oprawa
miękka
Format
12.5 x 19.0 cm
Liczba stron
218
Rok wydania
1957

Wstęp
Okres organizacyjny
Gdynia - Kopenhaga
Kopenhaga - Ostenda
Ostenda - Le Havre
Le Havre - Plymouth
Przez Atlantyk
Cyklon
Nieudana próba
Pobyt na Bermudach
Bermudy - Nowy Jork
Nowy Jork
Nowy Jork - Alany
Albany - Buffalo
Buffalo - Detroit
Detroit - Chicago
Epilog
Przypisy

W serii "Polacy a szerokim świecie" ukazały się:
1) "Na bezdrożach dalekiej północy. Opowieść o Aleksandrze Czekanowskim."  Jadwiga Chudzikowska, Jan Jaster
2) "Wśród kosmatych ludzi" Wacław Sieroszewski
3) "Wyprawa jachtu "DAL" Andrzej Bohomolec

Andrzej Bohomolec (ur. 22.11.1900 w Rozentowie, zm. 12.12.1988 w Edmonton) – polski kawalerzysta i żeglarz, pierwszy Polak, który przepłynął Ocean Atlantycki na jachcie żaglowym, pisarz.

Rodzaje dostawy

Dostawa

Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.

Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.

W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.

PACZKA W RUCHU

Paczka w ruchu

Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.

PACZKOMATY INPOST

PACZKOMATY INPOST

Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.

Poczta Polska

Poczta Polska

Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.

Przesyłki ekonomiczne

Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.

Przesyłki priorytetowe

Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.

Kurier DHL

DHL Parcel Polska

Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).

Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.

Może także Cię zainteresuje