Szanty i szantymeni. Pieśni i ludzie z wielkich żaglowców
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Szanty i szantymeni. Pieśni i ludzie z wielkich żaglowców (antykwariat)

Autor: Marek Szurawski
Okładka: miękka
Format: 16 x 23,5 cm
Liczba stron: 252
Rok wydania: 1990

180,00 zł (brutto) 171,43 zł (netto)
Brutto
check w magazynie

Kompendium wiedzy o ludziach i pieśniach dawnego pokład. Znajdziemy tutaj teksty oryginalne oraz tłumaczenia, zapis nutowy (z funkcyjnym zapisem akompaniamentu).

...Co zostało po statkach żaglowych, tworzących historię żeglugi przez blisko trzy tysiące lat? Kilkanaście statków-muzeów, trochę butwiejących kadłubów w zapomnianych zakątkach wybrzeży i gasnąca pamięć o niezwykłej rasie mężczyzn i kobiet, których praca i styl życia całkowicie odbiegały od reszty rodzaju ludzkiego.

Conrad nazywał ich "wiecznymi dziećmi tajemniczego morza". Współcześni odwracali się od tych "odmieńców i nędzarzy" jeśli nie z pogardą, to z wyraźnym lekceważeniem, ale to właśnie z imieniem tych niepozornych, niemych, ale silnych i wytrwałych - aby jeszcze raz zacytować Wielkiego Marynistę - historia złączyła jeden z najwspanialszych wytworów rąk ludzkich, jakim był wielki żaglowiec. Jego pokład to nie tylko oryginalna sceneria, ale i niezwykły folklor: język i obyczaje, ubiór, ceremonie, sposób bycia, również muzyka.

Szanty i pieśni spod wielkich żagli, które przedstawiam w tej książce, to nie tylko melodyjne zaśpiewy, oryginalne rytmy, egzotyczne motywy i brzmienia muzyki dawnego morza, ale również swoisty zapis życia i pracy dawnych marynarzy, ich przeżyć, uczuć i niezwykłych zmagań z morzem, będącym przykładem równie niezwykłego hartu, wiedzy i umiejętności; ta muzyka to również świadectwo chwały tamtych dni, będących legendą dla współczesnego świata, legendą, której kilka wątków próbuję przypomnieć i utrwalić na tych kartach...

Y3-2240
Używane
83-7007-268-2
Autor
Marek Szurawski
Oprawa
miękka
Format
16 x 23,5 cm
Rok wydania
1990
ISBN
83-7007-268-2

Wstęp całkiem osobisty, czyli dlaczego napisałem tę książkę
Wprowadzenie
Jak rodziła się szanta?
Trochę systematyki
Napierajmy na handszpaki!
Hej, chwyćmy ten fał!
Między niebem i pokładem
Przyszywanie żagli
Brasujemy
Bliżej wiatru
Up and down!
Zaśpiewy
Dalej go tam uderz!
O szantymenie Gato
O czym śpiewał szantymen?
Wesołe życie w Sailortown
Szantowe obscena
Jak śpiewać szanty?
Szanty ceremonialne
Szanty egzotyczne
Pieśni kubryku
Kapele fu-fu
Gwizdek bosmański
Pieśni marynarki wojennej
Matelot
Posłowie

Dodatek
Szantowe śpiewanie
Kalendarze ważniejszych krajowych imprez szantowych
Ważniejsze pozycje bibliograficzne
Alfabetyczny spis pieśni

Marek Szurawski - dziennikach, tłumacz, specjalista i praktyk w zakresie nowoczesnych technik uczenia się, żeglarz - marynista, inicjator i współtwórca polskiego ruchu szantowego, laureat prestiżowych nagród żeglarskich (w tym Złotego Krzyża Zasługi i nagrody literackiej im. L. Teligi). Autor licznych książek, tłumaczeń i opracowań w obu wspomnianych wyżej dziedzinach, m.in. "Szanty i szantymeni", "razem bracia do lin", "Sekrety superpamięci", "Pamięć na zawołanie", "Superpamięć dla uczących się". Autor ponad 600 audycji radiowych "razem bracia do lin" i "muzyka mórz i oceanów" - poświęconych morzu i żeglarstwu. Opłynął przylądek Horn. Twórca programów Memoriad Szkolnych, Szkolnych Klubów Memry Lab i Strefy HiMemeory!, Mistrzostw Polski w Zapamiętywaniu oraz Wakacyjnych Szkół Treningu Pamięci, Twórczego Myślenia XXI, nieformalną, niepubliczną placówkę oświatową, propagującą szeroko rozumiany rozwój możliwości poznawczych i samopoznawania i samorealizacji.

Rodzaje dostawy

Dostawa

Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.

Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.

W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.

ORLEN paczka

ORLEN paczka

Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.

PACZKOMATY INPOST

PACZKOMATY INPOST

Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.

Poczta Polska

Poczta Polska

Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.

Przesyłki ekonomiczne

Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.

Przesyłki priorytetowe

Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.

Kurier DHL

DHL Parcel Polska

Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).

Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.

Może także Cię zainteresuje