UWAGA - egzemplarz Exlibrisem pana Bogusława
------------------------------------------------------------------------------------------
Książka jest relacją z wyprawy naukowo-odkrywczej pod dowództwem La Perouse'a.
Wyprawa wyruszyła w sierpniu 1785 r. i jej zasadniczym celem było rozpoznanie północnej części Pacyfiku na potrzeby handlu Francji z Chinami. Na wyprawę przygotowano duże i nowoczesne statki „La Boussole” i „L’Astrolabe”, wyposażono je w najnowocześniejszy sprzęt badawczy i nawigacyjny, a na pokładach znalazło się wielu uczonych różnych dyscyplin oraz zespół grafików i malarzy.
W jej trakcie bardzo dokładnie zbadano hydrografię i opisano linię brzegową zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej oraz nie spenetrowanych do tej pory przez Europejczyków obszarów Morza Japońskiego. W ciągu trzech lat La Perouse'a przemierzył bez mała cały obszar Oceanu Spokojnego, badając geografię i przyrodę archipelagów w północnej, środkowej i południowej jego części, jak również wybrzeża Chile, Filipin, Formozy i Makau.
W lutym 1788 roku u wrót Zatoki Botanicznej na wschodnim wybrzeżu Australii doszło do spotkania wyprawy z pierwszym transportem osadników i skazańców z Anglii. To spotkanie jest ostatnią sprawdzoną informacją o wyprawie La Pérouse’a. Do roku 1829 nie było wiadomo, co stało się z oboma statkami i ich załogami.
Pierwsze wieści o szczątkach fregaty „L’Astrolabe” przywiózł do Francji ze swej wyprawy na Pacyfik Jules Dumont d’Urville. W 1828 r. odnalazł on w rejonie wyspy Vanikoro szczątki żaglowca. W 1959 r. francusko-belgijska wyprawa kierowana przez znanego wulkanologa Harouna Tazieffa odkryła przypadkiem na Vanikoro groby członków załogi okrętu „La Boussole”. W wyniku poszukiwań podwodnych wydobyto również przedmioty stanowiące wyposażenie okrętu (m.in. kotwice, armaty i astrolabium). W 1964 r. ekspedycja francuskiej marynarki wojennej na poławiaczu min „Dunkerquoise” odnalazła na głębokości 50-60 m wrak fregaty „La Boussole”, z którego wydobyto m.in. dzwon.
Późniejsze badania archeologiczne szczątków wraków i legendy przekazywane w pieśniach tubylców dają dzisiaj dość pewny obraz tego, że wyprawa rozbiła się na rafach atolu Vanikoro w grupie Wysp Santa Cruz, a cała załoga została zjedzona przez tubylców.
OD WYDAWCY FRANCUSKIEGO
W roku 1798, a więc dziesięć lat po zaginięciu La Pérouse'a, ukazały się jego prace redagowane przez p. Milet-Mureau na podstawie dzienników i korespondencji nadsyłanych do Francji w czasie trwania wyprawy. Wydano je w czterech tomach jednocześnie z atlasem opracowanym według map i rysunków sporządzonych przez geografów i grafików biorących udział w ekspedycji.
Trzydzieści lat później, angielski kapitan Peter Dillon oraz wielki żeglarz francuski Dumont d'Urville odkryli prawie jednocześnie miejsce rozbicia się obydwóch fregat, zebrali dość dokładne wiadomości o losie uczestników wyprawy i umożliwili w ten sposób częściowe odtworzenie przebiegu katastrofy, która kosztowała życie tylu uczonych, oficerów i marynarzy.
Wtedy to de Lesseps, jedyny pozostały przy życiu członek wyprawy La Pérouse'a, ogłosił drukiem w r. 1831 „Dziennik La Pérouséa” z wyłączeniem technicznych szczegółów oryginalnego wydania i uzupełnieniem poświęconym tragicznym losom fregat Busoli i Astrolabii.
Niniejsze wydanie jest przedrukiem powyższej pracy. Jest ona ilustrowana kilkoma oryginalnymi reprodukcjami.
- Autor
- Jean-Francois La Perouse
- Oprawa
- miękka
- Tłumaczenie
- Ludwik Szwykowski
- Format
- 12.5 x 19.5 cm
- Liczba stron
- 179
- Rok wydania
- 1961
SPIS TREŚCI
OD WYDAWCY FRANCUSKIEGO
PIERWSZY ROK PODROŻY
Sierpień 1785 roku
Wrzesień - Październik 1785
Listopad - Grudzień 1785
Styczeń - Luty 1786
Marzec i Kwiecień 1786
Mai 1786
Lipiec 1786
Czerwiec 1786
DRUGI ROK WYPRAWY
Sierpień - Wrzesień 1786
Październik - Listopad 1786
Grudzień 1786
Styczeń 1787
Luty 1787
Marzec 1787
Kwiecień 1787
Maj 1787
Czerwiec 1787
Lipiec 1787
TRZECI ROK WYPRAWY
Sierpień 1787
Wrzesień 1787
Październik - Listopad 1787
Grudzień 1787
Styczeń 1788
DODATEK
Opowieść wyspiarzy
Odkrycie miejsca katastrofy
Szczątki wydobyte z dna morza
Grobowiec zbudowany na skale
Nowe szczegóły katastrofy
Dane topograficzne Wanikoro
BIBLIOGRAFIA
Jean-François de La Pérouse, właśc. Jean-François de Galaup comte de La Pérouse (ur. 23 sierpnia 1741 w okolicach Albi, Francja, zm. w 1788 w czasie wyprawy odkrywczej na Pacyfiku) – francuski oficer marynarki, żeglarz, odkrywca i naukowiec.
W trakcie swej kariery wojskowej wyróżnił się m.in. zniszczeniem fortów Kompanii Zatoki Hudsona podczas wojny z Wielką Brytanią w latach 1778–1783.,,Przeszedł do historii jako dowódca francuskiej wyprawy odkrywczo-geograficznej, wysłanej przez króla Francji Ludwika XVI pod koniec XVIII wieku na Pacyfik z poleceniem zbadania nieznanych dotąd rejonów tego oceanu.
Na cześć La Pérouse’a została nazwana jedna z cieśnin łączących Morze Japońskie z Pacyfikiem (Cieśnina La Pérouse’a).

Dostawa
Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.
Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.
W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.

ORLEN paczka
Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.
Aby skorzystać z tej formy wysyłki, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.
Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.

PACZKOMATY INPOST
Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.
Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki. Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.
Poczta Polska
Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.
Przesyłki ekonomiczne
Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.
Przesyłki priorytetowe
Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.

DHL Parcel Polska
Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).
Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.