www.ksiegarniamorska.pl
szukaj Tytułu:

Subskrypcja

Dopisz się do naszego newslettera
Niniejsze dane osobowe podaję dobrowolnie

Podaj e-mail:
 
dodaj usuń

Czarter jachtu chorwacjaPatenty motorowodne, uprawnienia na skuter motorowodny

Polskie Holowniki Morskie 1920-2015

Albumy - Polskie Holowniki Morskie 1920-2015

Autor:  Waldemar Danielewicz
Okładka:  twarda
Format:  21,5 x 30,5 cm
Liczba stron:  320
Rok wydania:  2015
ISBN:  978-83-62022-20-5


Cena: 80.00

Album "Polskie Holowniki Morskie 1920-2015" poświęcony jest historii 309 holowników eksploatowanych pod polską banderą od początków naszej obecności na morzu, aż do dnia dzisiejszego. Jego zasadniczą część zajmują zdjęcia holowników, ich podstawowe dane techniczno-eksploatacyjne i biogramy, zestawione alfabetycznie, według nazwy pod którą ostatnio były zarejestrowane. Dzieli się ona na części: kolorową, obejmującą holowniki będące w eksploatacji oraz czarno-białą, w której prezentowane są holowniki już wycofane ze służby u polskich armatorów lub złomowane. Tych pierwszych jest 74, a ostatnich - 235 jednostek. Ten podstawowy człon albumu poprzedzony jest krótkim rysem historycznym rozwoju polskiej flotylli holowniczej oraz przedsiębiorstw je eksploatujących. Ważnym jego fragmentem, znajdującym się w końcowej części, jest też rozdział, w którym dość szczegółowo zostały omówione wszystkie holowniki według poszczególnych typów, wyprodukowanych przez polski przemysł okrętowy.

   Holowniki, choć nie są najważniejszymi przedstawicielami naszej floty, to jednak ich historia jest niezmiernie ciekawa i tak naprawdę trudno dziś sobie bez nich wyobrazić funkcjonowanie portów, stoczni oraz firm zajmujących się pracami pogłębiarskimi czy hydrotechnicznymi.
   Album przedstawia dane techniczne i rys historyczny holowników noszących polską banderę
w latach 1920-2014. Przedstawione są one alfabetycznie pod ostatnią nazwą, jaką miały w czasie
eksploatacji. Oprócz danych technicznych i przebiegu służby holowników książka wzbogacona jest licznymi zdjęciami często publikowanymi po raz pierwszy, co zapewne ucieszy czytelników.
   Zawarto w niej również historię powstawania i rozwoju przedsiębiorstw eksploatujących te jednostki
zaczynając od początków naszej obecności na morzu w roku 1920 do czasów współczesnych. W opracowaniu przewidziano rysunki holowników oraz barwne plansze oznak armatorskich firm eksploatujących holowniki.
   Będzie to najprawdopodobniej pierwsza książka, w której w jednym miejscu zebrano wszystkie te jednostki - "konie robocze naszej floty”, jakimi niewątpliwie są holowniki. Album dedykowany jest ich załogom - tym byłym, jaki i obecnym.

Waldemar Danielewicz