Islandzki rejs
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Islandzki rejs

Autor: Dariusz Bogucki
Okładka: miękka z obwolutą
Format: 14 x 20 cm
Liczba stron: 180
Rok wydania: 1970

18,00 zł (brutto) 17,14 zł (netto)
Brutto
check w magazynie

UWAGA - egzemplarz wycofany z obiegu bibliotecznego. brak tytułowej strony

--------------------------------------------------------------

Niebezpieczna podróż małym jachtem "Kismet" przez Bałtyk, Morze Północne i Atlantyk. Mgły, sztormy, wichury, nieustanne zmaganie z żywiołem, w ślad za tym - zgnębienie a nawet rezygnacja. W nagrodę za poniesione trudy Islandia wita swych gości księżycowym krajobrazem, pióropuszami gejzerów, narodzinami nowej wyspy i zaprasza do tajemniczej doliny Pingvellir, gdzie odbywały się obrady jednego z najstarszych parlamentów świata - Althingu.

W dniu 20  maja 1965 roku wyruszył z przystani w Pleniewie w drogę do Islandii jacht "Kismet" należący do Yacht Klubu Stoczni Gdańskiej. Rejs prowadził kapitan Wojciech Orszulok, a załogę stanowili Dariusz Bogucki, Daniel Czekaj i Lech Wieczorek. Wyprawa została zorganizowana przez Yacht Klub Stoczni Gdańskiej pod protektoratem Naczelnego Dyrektora Stoczni Gdańskiej inż. Jerzego Piaseckiego.
Trasa rejsu wiodła przez Bałtyk, Sund, Kattegat, Skagerrak, Morze Północne i północny Atlantyk. Po drodze żeglarze odwiedzili Danię, Norwegię, Szetlandy i Wyspy Owcze - Faeroer. Port docelowy na Islandii - Reykjavik osiągnęli po 35 dniach podróży. W drodze powrotnej zatrzymali się na Orknejach i w Szwecji.
Jacht przebył łącznie 4000 mil morskich (7300 km) i powrócił do portu macierzystego po przeszło dwumiesięcznej żegludze dnia 22 lipca 1965 roku. Byl pierwszym tak małym jachtem, który dotarł do Islandii i drugim, który przybył tam z Polski.
"Islandzki rejs" to relacja z wyprawy pióra Dariusza Boguciego. Z zawodu inżynier budowy okrętów ma w swoim dorobku wiele prac publicystycznych i naukowych w zakresie techniki. Książka stanowi jego debiut reporterski.

AN-2220
Autor
Dariusz Bogucki
Oprawa
miękka z obwolutą
Format
14 x 20 cm
Liczba stron
180
Rok wydania
1970

Pierwszy etap
Morze Północne
Ocean
Islandzkie dni
Północny władca
Portowy sztorm
W cieśninach
Stary znajomy Bałtyk
Słowniczek terminów morskich

Seria książkowa "Naokoło świata" to blisko 200 tytułów, polskiego i światowego reportażu. Ze względu na powszechne trudności z wyjazdami zagranicznymi w okresie PRL'u, seria  cieszyła się bardzo dużą popularnością. Książki były bogato ilustrowane czarno-białymi fotografiami reporterskimi z całego świata. Seria ukazywała się w latach od lipca 1956 roku do czerwca 2008 roku.  Książki o tematyce morskiej z serii „Naokoło Świata":
1) "Desperacki rejs" John Caldwell
2) "Dobrowolny rozbitek" Alain Louis Bombard
3) "Ekspedycja Tygrys" Thor Heyerdahl
4) "Ekspedycja Ra" Thor Heyerdahl
5) "Gipsy Moth okrąża świat" Francis Chichester
6) "Islandzki rejs" Dariusz Bogucki
7) "Kajakiem do Indii" Wacław Korabiewicz
8) "Ocean lodowaty" Per Olof Sundman
9) "Podróż barką" Derrick Harry Clarke
10) "Półmiskiem przez Atlantyk" Lech Niekrasz
11) "Rejs do Hongkongu" Edward Obertyński
12) "Samotni żeglarze" Jean Merrien
13) "Smak morza" Jacek Ciszewski
14) "Szkoła pod żaglami" Krzysztof Baranowski
15) "Tratwą przez Bałtyk" Andrzej Urbańczyk
16) "Wyprawa Kon-Tiki" Thor Heyerdahl
17) "Wyprawa "Endurance" Alfred Lansing
18) "Zapiski najemnego żeglarza" Krzysztof Baranowski
19) "Z tratwy na tratwę " Bengt Danielsson

Kapitan Dariusz Bogucki (ur. 19 grudnia 1927 w Warszawie, zm. 22 września 2002 w Bydgoszczy) był najsłynniejszym polskim żeglarzem polarnym, który krok po kroku zdobywał dla polski bandery kolejne nieosiągalne, zdałoby się, dla jachtów cele. Dotarł na Islandię, Spitsbergen i Grenlandię. Odwiedził owiane mgłami i tajemnicą Thule i samotną wyspę Jana Mayen. W wyprawie ,, Gedanii”, którą sam zaprojektował dla potrzeb żeglugi w lodach, poprowadził swą załogę za oba kręgi polarne i wokół Przylądka Horn. Podróżnik i sportowiec, dla którego prawo do poznania świata stanowiło symbol wolności i tradycji dawnych odkrywców, był wzorem kapitana, partnera i przyjaciela. I niestrudzonego człowieka pracy.
Jest autorem licznych książek podróżniczych:

  • Islandzki rejs,
  • Do brzegów Grenlandii,
  • Gedanią za oba kręgi polarne,
  • Jachtem na wody polarne,
  • Zanim powrócimy,
  • Śladami życia,
  • Geometria kształtu kadłuba (współautor Stanisław Czarnecki),
  • Stan wojenny - wspomnienia i oceny (współautor),
  • Pokłon Hornowi (współautor),
  • Śladami życia
Rodzaje dostawy

Dostawa

Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.

Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.

W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.

PACZKA W RUCHU

Paczka w ruchu

Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.

PACZKOMATY INPOST

PACZKOMATY INPOST

Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.

Poczta Polska

Poczta Polska

Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.

Przesyłki ekonomiczne

Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.

Przesyłki priorytetowe

Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.

Kurier DHL

DHL Parcel Polska

Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).

Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.

Może także Cię zainteresuje