Miniatury Morskie, tomik 136.
Seria "Polskie tradycje morskie"
Zeszyt 11 "Bandera polska na równiku"
-------------------------------------------------------------
"Bandera polska na równiku" opowiada o tradycjach chrztu morskiego podczas pierwszego przekraczania równika, w polskiej flocie morskiej.
Chrzest morski, nazywany również równikowy, to tradycyjny obrzęd na jednostce pływającej dla osób pierwszy raz przepływających przez równik. Ceremonii przewodniczy osoba przebrana za Neptuna, który w mitologii rzymskiej jest bogiem wód, chmur i deszczu. Osoba przechodząca chrzest, polegający na serii wymyślnych zadań i upokorzeń, a na koniec otrzymuje certyfikat.
Z ciekawostek:
PIERWSZE POLSKIE JEDNOSTKI NA RÓWNIKU:
1) żaglowiec "Lwów" jako pierwszy polski statek przekroczył równik w dniu 13 sierpnia 1923 roku. Odbyło się podczas rejsu do Brazylii. Był to pierwszy tak daleki rejs statku pod polską banderą.
2) s.s. "Niemen" w dniu 24 lutego 1921 roku jako druga jednostka przekroczyła równik
3) żaglowiec "Dar Pomorza" w dniu 9 grudnia 1934 roku o godzinie 15:15 przekroczył równik. Stało się to w trakcie pierwszej w naszych morskich dziejach wyprawy polskiego statku wokół świata (1934-1935). Kapitanem "białej fregaty" był kpt. ż. w. Konstanty Maciejewicz. Trasa rejsu wiodła przez Północny Atlantyk, Kanał Panamski i Ocean Spokojny do Japonii, następnie wzdłuż wybrzeży Chin, Półwyspu Malajskiego, Sumatry i Javy do portu Broome na północno-zachodnim brzegu Australii. Dalej przez Ocean Indyjski do krańca Madagaskaru i wokół Przylądka Dobrej Nadziei, wybrzeży zachodniej Afryki i Europy z powrotem na Bałtyk.
4) transatlantyk "Pułaski" jako czwarty przecina równik i była to pierwsza tego rodzaju uroczystość n polskim statku pasażerskim. Z uwagi na to, że miała się odbyć podczas inauguracyjnego rejsu przygotowano ją z dużą starannością. Kpt. Karol Borchardt, który jeszcze jako porucznik żeglugi wielkiej i II oficer uczestniczył w tym rejsie, wspomina że "gorączka równikowa" ogarnęła całą załogę i że marynarze postanowili uczcić przejście równika w szczególnie uroczysty sposób. Organizatorem v=całej imprezy został właśnie Borchardt, który miał odegrać rolę Posejdona (a nie - jak zazwyczaj - Neptuna).
CHRZEST BERLENGA - prawdopodobnie biskup Tome Berlenga jako pierwszy odbył w dziejach żeglugi obrzęd chrztu równikowego w 1535 roku na hiszpańskim statku. W 1535 r. popłynął on do Peru, aby rozstrzygnąć spór między Francisco Pizarro i Diego de Almagro dotyczący podziału terytorium po podboju Imperium Inków. Znoszony zimnym wschodnim prądem i przeciwnymi wiatrami statek krążył przez wiele tygodni. W końcu wyłonił się im ląd, była to jedna z wielu wysp, które, od wielkiej liczby ogromnych żółwi, został przez Hiszpanów nazwane Galapagos (Wyspy Żółwie). Berlenga po przekroczeniu równika, 10 marca 1535 roku, odbył mszę dziękczynną racji cudownego ocalenia. Msza ta zapoczątkowała podobne uroczystości dziękczynne na równiku.
- Autor
- Jerzy Petrek
- Oprawa
- miękka
- Format
- 12.50 x 16.50 cm
- Liczba stron
- 65
- Rok wydania
- 1968
Tradycja chrztu morskiego
Najwcześniejsze relacje polskie z ceremonii chrztu równikowego
Relacje sławnych polaków
Pierwsze przejście równika pod polską banderą
"Niemnem" na równiku
Pierwszy chrzest równikowy na "Darze pomorza"
Na linii południowo-amerykańskiej gal
W latach drugiej wojny światowej
Mniej smaru a więcej humoru
Chrzest morski nie tylko na równiku
Miniatury Morskie
Seria: "Polskie tradycje morskie"
Zeszyt 1. „Samotny transportowiec” Jerzy Miciński
Zeszyt 2. „Pod powstańczą banderą 1863-1864” Jerzy Pertek
Zeszyt 3. „Polscy pionierzy podwodnej żeglugi”Jerzy Pertek
Zeszyt 4. „Polacy w wyprawach polarnych” Jerzy Pertek
Zeszyt 5. „Pierwszy rejs „Daru Pomorza” Tadeusz Meissner
Zeszyt 6. „Odmieniec” Marian Mickiewicz
Zeszyt 7. „Trzy awarie” Jerzy Miciński
Zeszyt 8. „Kaprowie króla Kazimierza” Zbigniew Ciećkowki
Zeszyt 9. „Gdański port sprzed tysiąca lat” Andrzej Zbierski
Zeszyt 10. Śmierć „Niemna” Jerzy Miciński
Zeszyt 11. „Bandera polska na równiku” Jerzy Pertek
Zeszyt 12. „Bitwa pod Oliwą” Eugeniusz Koczorowski
Zeszyt 13. „Krążowniki „Dragon” i „Conrad” Jerzy Pertek
Zeszyt 14. Niszczyciele „Grom” i „Błyskawica” Jerzy Pertek
Zeszyt 15. „M.S.„Batory” Grażyna Murawska
Zeszyt 16. „Niszczyciele „Wicher” i „Burza” Jerzy Pertek
Dostawa
Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.
Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.
W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.
ORLEN paczka
Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.
Aby skorzystać z tej formy wysyłki, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.
Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.
PACZKOMATY INPOST
Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.
Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki. Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.Poczta Polska
Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.
Przesyłki ekonomiczne
Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.
Przesyłki priorytetowe
Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.
DHL Parcel Polska
Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).
Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.