Dzieje żeglarstwa polskiego. Tom 2 (1944-1956)
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Dzieje żeglarstwa polskiego. Tom 2 (1944-1956) (antykwariat)

Autor: Włodzimierz Głowacki
Okładka: twarda
Format: 17,50 x 25 cm
Liczba stron: 360
Rok wydania: 1998

150,00 zł (brutto) 142,86 zł (netto)
Brutto
check w magazynie

Mineto 9 lat od wydania pierwszego, legendarnego tomu "Dziejów żeglarstwa polskiego" Włodzimierza Głowackiego. Żeglarze z niecierpliwością czekali na tom drugi. Różne były koleje losu maszynopisu po śmierci autora, w końcu trafił on do naszego wydawnictwa. I oto mamy możliwość zaprezentowania niezwykle wartościowej książki, rzetelnej i pogłębionej historii polskiego żeglarstwa w jakże trudnych latach 1944-1956.

Włodzimierz Głowacki by dziejopisem, ale także i aktywnym uczestnikiem wydarzeń tamtych lat. Stąd jego odniesienie do wielu spraw jest często naznaczone subiektywizmem, ale w żaden sposób nie pomniejsza to walorów historycznych książki.

Wielką zaletą książki jest 80 archiwalnych zdjęć oraz szczegółowe indeksy nazwisk, organizacji i związków sportowych, nazw jachtów, tytułów czasopism i książek oraz imprez.

W2-3066
Używane
83-7020-263-2
Autor
Włodzimierz Głowacki
Oprawa
twarda
Format
17,50 x 25 cm
Liczba stron
360
Rok wydania
1998
ISBN
83-7020-263-2

Przedmowa

Część 1 Odbudowa jachtingu

Rozdział 1 Przed oswobodzeniem

Rozdział 2 Powrót do przystani

Rozdział 3 Pierwszy powojenny sezon żeglarski

Rozdział 4 Pierwszy powojenny sejmik żeglarski

Rozdział 5 Odbudowa i pozyskiwanie

Część II Pod patronatem żeglugi

Rozdział 6 Sejmik na GENERALE ZARUSKIM

Rozdział 7 Początek kadencji Kazimierza Petrusewicza

Rozdział8 O inne żeglarstwo

Część III Ratowanie żeglarstwa

Rozdział 9 Ostatnia próba

Rozdział 10 Praktyka reformy żeglarstwa

Część IV Sekcja Żeglarstwa

Rozdział 11 W narzuconej organizacji

Rozdział 12 Nieplanowane następstwa reformy

Rozdział 13 Żeglarstwo jednostronnie regatowe

Rozdział I4 Powrót do źródeł - Ostatnia kadencja SŻ GKKF

Bibliografia

Żaglarze zmarli po 9 kwietnia 1989 г.

Indeks nazw jachtów

Indeks nazw instytucji, partii, organizacji, klubów i zrzeszenie sportowych

Indeks nazwisk

Indeks imprez

Włodzimierz Głowacki - urodzony 5 września 1950r. w Poznaniu, zmarł 28 sierpnia 1995 w Warszawie. Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor i działacz żeglarski, dziennikarz, pisarz. Dla uczczenia jego postaci flagowy żaglowiec PZŻ nosi nazwę Kapitan Głowacki. Członek Honorowy i Senior Polskiego Związku Żeglarskiego, odznaczony w 1979r. za działalność społeczną Krzyżem Oficerskim, a w 1985r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 60-lecie utworzenia Polskiego Związku Żeglarskiego - w uznaniu marynistycznej twórczości pisarskiej - odznaczony Medalem Edukacji Narodowej.
Żeglarz od 1929r., autor kilku popularnych pieśni żeglarskich, m.in. "Chłopcy a-hoj!". Po wojnie opracował kilka podręczników na stopnie żeglarskie, z których "Żeglarstwo morskie" osiągnęło w latach 1959-1979 pięć wydań. Przygotował też hasła żeglarskie do "Wielkiej encyklopedii powszechnej" PWN i do "Małej encyklopedii sportu". przewodniczył komitetowi redakcyjnemu "Leksykonu żeglarskiego". Dużym powodzeniem cieszy się wydany przez Wydawnictwo Morskie zbiór opowiadań "Stary Jurand". 
Za główne dzieło Włodzimierza Głowackiego uznaje się "Wspaniały świat żeglarstwa" opublikowane przez Wydawnictwo Morskie w 1970r. Entuzjastycznie przyjęte otrzymało przyznaną po raz pierwszy, Nagrodę im. Leonida Teligi za wybitne osiągnięcia literatury żeglarskiej. Poszerzone i poprawione wydanie drugie ukazało się w 1972r.
Bujny rozwój jachtingu wywołał potrzebę trzeciego, zaktualizowanego wydania "Wspaniałego świata żeglarstwa". Jako pierwsza księga ukazała się w 1983r. "Dzieje jachtingu światowego". Następnie, drugi tom "Dzieje żeglarstwa polskiego". Obejmuje on czasy najwcześniejsze do końca drugiej wojny światowej.

Włodzimierz Głowacki był również prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1957–196), inspektorem Głównego Urzędu Kultury Fizycznej oraz członkiem władz Międzynarodowej Unii Żeglarstwa Regatowego (IYRU). Był założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym miesięcznika „Żagle”, przez wiele lat także stałym współpracownikiem miesięcznika „Morze”.

Rodzaje dostawy

Dostawa

Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.

Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.

W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.

ORLEN paczka

ORLEN paczka

Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.

PACZKOMATY INPOST

PACZKOMATY INPOST

Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.

Poczta Polska

Poczta Polska

Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.

Przesyłki ekonomiczne

Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.

Przesyłki priorytetowe

Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.

Kurier DHL

DHL Parcel Polska

Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).

Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.

Może także Cię zainteresuje