UWAGA - egzemplarz podpisany przez poprzedniego właściciela
------------------------------------------------------------------------------------------
Aby udowodnić, że Inkowie zasiedlili Polinezję w czasach prekolumbijskich, pięciu Norwegów i Szwed w 101 dni przemierzyli Ocean Spokojny na prymitywnej tratwie, która mogła przypominać łodzie inkaskie zapamiętane przez hiszpańskich konkwistadorów. Książkę Heyerdahla, która na pozór jest sielankowym opisem wycieczki sześciu hipisów po idyllicznym Pacyfiku, można też czytać ze świadomością, iż na tratwie nie siedziało sześciu turystów, ale komandosów, z których każdy kilka lat wcześniej wysadził w powietrze ze dwa mosty, a ci, którzy próbowali ich żeglarski wyczyn powtórzyć, ledwo uszli z życiem.
Wyprawa, pod dowództwem Thora Heyerdahla, rozpoczęła się 28 kwietnia 1947 roku z załogą w składzie:
Erik Hesselberg – nawigator, artysta; autor malunku przedstawiającego głowę Kon-Tiki na żaglu
Bengt Danielsson (Szwed) – jedyny nie-Norweg w wyprawie; socjolog zainteresowany teorią migracji ludzi; jako jedyny znał język hiszpański, dzięki czemu pełnił często rolę tłumacza; uwielbiał czytać książki – na tratwę zabrał 73 pozycje i zdołał przeczytać wszystkie przed osiągnięciem celu
Knut Haugland – ekspert od radiostacji; uczestnik norweskiego ruchu oporu; po II wojnie światowej odznaczony za udział w bitwie o ciężką wodę
Torstein Raaby – również odpowiedzialny za transmisje radiowe; doświadczenia radiotelegrafisty nabrał organizując tajne stacje radiowe podczas drugiej wojny światowej i między innymi naprowadzając samoloty alianckie na wrogie okręty
Herman Watzinger – inżynier; absolwent politechniki w Trondheim; odpowiedzialny za prognozowanie pogody oraz zbieranie danych do celów naukowych.
Podczas wyprawy został nakręcony film, zatytułowany później „Kon-Tiki”. Producentem, operatorem oraz narratorem był sam Thor Heyerdahl. Produkcja została nagrodzona w 1951 roku. Oscarem w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”.
W 2012 roku powstaje film fabularny „Wyprawa Kon Tiki”
- Autor
- Thor Heyerdahl
- Oprawa
- miękka
- Tłumaczenie
- Jerzy Pański
- Format
- 11 x 18 cm
- Liczba stron
- 248
- Rok wydania
- 1968
- Wydanie
- V
I. Teoria
II. Narodziny wyprawy
III. Do Ameryki Południowej
IV. Przez Ocean Spokojny (1)
V. W połowie drogi
VI. Przez Ocean Spokojny (2)
VII. Do wysp Oceanii
VIII. Wśród Polinezyjczyków
Przypisy
Thor Heyerdahl -(ur. 6 października 1914 w Larviku, zm. 18 kwietnia 2002 w Colla Micheri), znany norweski podróżnik i badacz - swoimi wyprawami przez Atlantyk i Pacyfik na tratwie z balsy "Kon-Tiki" (1947 rok) oraz łodzi trzcinowej "Ra" (w latach 1969–1970) starał się udowodnić, że oceany nie stanowiły bariery dla migracji dawnych ludów, lecz przeciwnie - dzięki silnym prądom i wiatrom były prawdziwymi wodnymi "taśmociągami" przenoszącymi człowieka i cywilizacje z jednego kontynentu na drugi. Plon badawczy jego wypraw dostarczył mu argumentów do dyskusji nad genezą i dziejami tubylczych kultur Polinezji i Ameryki.
W 2011 roku archiwum Thora Heyerdahla zostało wpisane na międzynarodową listę UNESCO Pamięć Świata.
Dostawa
Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.
Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.
W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.
ORLEN paczka
Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.
Aby skorzystać z tej formy wysyłki, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.
Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.
PACZKOMATY INPOST
Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.
Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki. Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.Poczta Polska
Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.
Przesyłki ekonomiczne
Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.
Przesyłki priorytetowe
Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.
DHL Parcel Polska
Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).
Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.