"Pogoria" w cytatach i anegdotach kapitanów i załogi
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

"Pogoria" w cytatach i anegdotach kapitanów i załogi

Zbiór opracowała: Alina Raduła
Ilustracje: Maciej Buś
Okładka: miękka
Format: 15 x 10,5 cm
Liczba stron: 266
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-932969-4-1

28,00 zł (brutto) 26,67 zł (netto)
Brutto
check w magazynie

Książka zawiera powiedzenia, aforyzmy, cytaty i anegdoty kapitanów oraz załogi stałej i szkolnej, pochodzące z żaglowca STS POGORIA.
Autorami aforyzmów są znani i cenieni kapitanowie, mechanicy, bosmani i kucharze, żeglujący na STS Pogoria, która w 2020 roku obchodzi swoje 40-lecie. Czytelnik znajdzie tu również powiedzonka, których autorzy pozostają bezimienni, ale wiadomo, że pochodzą z „Pogorii” – zostały wypowiedziane i zapisane podczas rejsów na tym żaglowcu.

Książka w liczbach:
Liczba autorów: 48
Liczba cytatów: 168
Liczba anegdot: 29

Lista autorów cytatów i anegdot, alfabetycznie: Krzysztof Baranowski, Ziemowit Barański, Zygmunt Biernacik, Adam Busz, Zygmunt Choreń, Beata Ciszewska, Mariusz Cwingelberg „Maryś”, Śp. Jacek Czajewski, Henryk Czerniecki, Agnieszka Dąbrowska „Rumik”, Marek Duszkiewicz Piotr Fajfer, Przemysław Formela, Kazimierz Guziński, Jerzy Iwaszkiewicz, Jan Jabłoński, Krzysztof Jamrozik „Pingwin”, Adam Jasser, Jerzy Jaszczuk, Janusz Kawęczyński „Geograf”, Marek Kleban, Andrzej Korycki, Jacek Kubas „Gafel”, Piotr Lewandowski „Złoty”, Wiktor Leszczyński, Michał Łapiński, Sylwester Małachowski, Andrzej Marczak, Śp. Andrzej Mendygrał, Janusz Nedoma, Darek Nowicki, Magda Noworolska, Tomasz Orlean, Adam „Entrant” Papliński, Mirek Peszkowski, Artur Pierzyński, Kazimierz Robak, Bohdan Sienkiewicz, Maciek Sodkiewicz, Śp. Stanisław Szczerba, Andrzej Szklarski, Andrzej Szlemiński, Marcin Szugaj, Maciej Świderski, Artur Wassielewski, Wojtek Wilk, Janusz Zbierajewski, Wojciech Zientara

----------------------------------------------------------------

j.kpt.ż.w. Janusz Zbierajewski:
Czym się zajmowała ludzkość, kiedy zeszła z drzewa? Myślistwem i zbieractwem. Malina, mimo całej swojej współczesności, wróciła do korzeni i zajmuje się zbieractwem.
No i nazbierała. To już jej drugi tomik aforyzmów, cytatów, mądrości i powiedzonek, tym razem związanych z jubilatką, „Pogorią”. A że przez 40 lat pływania „Pogorii” po morzach i oceanach przeszło przez jej pokład kilkudziesięciu kapitanów, mechaników, oficerów i kilkanaście tysięcy załogantów, to i aforyzmów się nazbierało sporo. Czytajcie i uśmiechajcie się. Warto!

----------------------------------------------------------------

Od autorki Alina Raduła:
Aforyzmy to moja pasja. Wielką sztuką jest ująć jakąś cenną myśl w kilku słowach, a nie na kilku stronach. Zawarta w krótkim zdaniu myśl, która niesie jakiś przekaz, mądrość, wskazówkę albo po prostu bawi, jest dla mnie cenną treścią, kwintesencją, skoncentrowanym przekazem, wartym zapamiętania i przekazywania dalej. I myślę, że nie tylko dla mnie, bo właśnie dzięki tym cechom powiedzonek, są one przyswajane przez innych i cytowane przez następnych bosmanów, oficerów, kuków…
„Pogorię” pokochałam od pierwszego mojego rejsu w 1999 roku. Dołączyłam do tysięcy pasjonatów tej barkentyny, którzy potrafią dla Niej zrobić wiele bezinteresownie, którzy się zaprzyjaźniają, mimo że się nigdy nie spotkali na Jej pokładzie, ale po prostu czują to samo i wiedzą jak to jest za Nią tęsknić. Od dawna marzyłam, by połączyć te dwie pasje: „Pogorię” i aforyzmy, i wydać „zbiór mądrości” związanych z tym żaglowcem.
Zapraszam Was do podróży, do powrotu na pokład „Pogorii” za pośrednictwem fragmentów rozmów, humorystycznych tekstów kapitana, komend wydawanych przez bosmana, pokrzykiwań kuka, czy też zabawnych anegdot. Mam nadzieję, że lektura tej książki skłoni Was do refleksji, wywoła przyjemne wspomnienia, a przede wszystkim rozbawi, gdyż niesienie radości było jednym z moich głównych celów. Życzę wszystkim przeżycia wspaniałej przygody podczas tej podróży.

----------------------------------------------------------------

Nasze ulubione cytaty:
– Kiedy dopłyniemy?
– W swoim czasie, a może trochę później.
Zygmunt Biernacik

– Heniu, jak wygląda cumowanie na dziobie?
– Jak na rufie, tylko bliżej.
Henryk Czerniecki

Kto się dorszem urodził, ten łososiem nie padnie.
Henryk Czerniecki

Sztorm jest wtedy, kiedy rekiny rzygają, i dopóki mi „oko” nie zamelduje, że widziało rzygającego rekina, to sztormu nie ma, tak więc odwołuję chorobę morską i proszę mi tu przestać porzygiwać po kątach!
Artur Pierzyński

– Co jest na obiad?
– Zupa i drugie danie.
Maciej Świderski

Ciągniemy gejtawy na prawej burcie. Prawa burta jest tam, gdzie mnie nie ma.
Henryk Czerniecki

Żywiej, załoga! Nie stać, jak buty w zęzie!
Artur Pierzyński

Każdy ma swoje żeglarstwo i uprawia je tak jak chce.
Henryk Czerniecki

– Czemu wychodzisz w piżamie na wachtę?
– Bo mi się wydaje, że szybciej będę w koi z powrotem.
Autor nieznany

Nie myjecie kubków! Nie dość, że ich nie ma, to jeszcze są brudne!
Przemysław Formela

D6-2221
Nowy
978-83-932969-4-1
Oprawa
miękka
Format
15 x 11 cm
Liczba stron
266
Rok wydania
2020
ISBN
978-83-932969-4-1
Ilustracje
Maciej Buś
Zebrał i opracował redakcyjnie
Alina Raduła

1. O „Pogorii”
2. O kapitanach
3. Kapitańskie mądrości
4. Okrzyki do załogi
5. Bosmańskie zasady
6. Cytaty z kambuza
7. Złote myśli mechanika
8. Mądrości z kubryku
9. Anegdoty z „Pogorii”
10. „Pogoriowy” słownik

Alina „Malina” Raduła Pasjonatka i tropicielka żeglarskich cytatów, autorka zbioru „Słowa wiatrem i falą pisane” (wyd. Loxo 2016 r.), a także oddana wielbicielka żaglowców. W latach 1999–2014 regularnie pisała o ich historii, a także o locji i o kulturze marynistycznej dla miesięcznika Żagle. Prowadzi serwisy internetowe TanieRejsy.pl oraz ŻeglarskieSzkolenia.pl, których jest założycielką. Miłość do żeglarstwa odziedziczyła po rodzicach i od ponad 30 lat żegluje gdzie się da, i na czym się da, od Mazur po Karaiby, od Omegi po „Dar Młodzieży”, nie wyłączając oczywiście STS „Pogoria”, na której uczestniczyła w 12 rejsach, jako załogant, starszy wachty, i oficer wachtowy. W żeglarstwie najbardziej lubi pracę na rejach oraz opowieści i wspólne śpiewy w kubryku.

Rodzaje dostawy

Dostawa

Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.

Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.

W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.

ORLEN paczka

ORLEN paczka

Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.

PACZKOMATY INPOST

PACZKOMATY INPOST

Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.

Poczta Polska

Poczta Polska

Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.

Przesyłki ekonomiczne

Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.

Przesyłki priorytetowe

Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.

Kurier DHL

DHL Parcel Polska

Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).

Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.

Może także Cię zainteresuje