Pogoria. Legenda żaglowca
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Pogoria. Legenda żaglowca

Autor: Krzysztof Romański
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format: 14,5 x 20,5 cm
Liczba stron: 334
Rok wydania: 2020
Wydanie: I
ISBN: 978-83-956329-7-6

49,90 zł (brutto) 47,52 zł (netto)
Brutto
check w magazynie

"Pogoria" – żaglowiec legenda. Przez 40 lat kuźnia zarówno charakterów młodych Polaków, jak i oficerskiej oraz kapitańskiej kadry żeglarskiej. Statek, który pod żaglami dotarł do Antarktydy. Wielokrotny uczestnik regat The Tall Ships Races i imprez żeglarskich na całym świecie. Przez pokład "Pogorii" przewinęło się ponad 30 tysięcy w większości młodych żeglarzy. 23 stycznia 2020 roku minęła czterdziesta rocznica wodowania żaglowca.

Książka jest spojrzeniem na cztery dekady "Pogorii" oczami osób, które uczestniczyły w jej powstaniu, pływały na niej, tworzyły i tworzą jej niepowtarzalny klimat. Krzysztof Romański rozmawia z postaciami dla tego żaglowca istotnymi, ważnymi również dla polskiego żeglarstwa i mającymi już swoje miejsce w historii. Jego rozmówcami są m.in. inżynier Zygmuntem Choreń, kpt. Krzysztof Baranowski, kpt. Joanna Pajkowska czy kpt. Janusz Zbierajewski. W rozmowach poruszane są rozmaite tematy: od pomysłu, projektu i budowy żaglowca, przez słynne rejsy Szkoły pod Żaglami, wyprawę na Antarktydę, aż do podróży dookoła świata. Autor wraz ze swoimi  rozmówcami przygląda się też trudnym momentom: walce o przetrwanie "Pogorii" po zmianie systemu, jej wypadkom na morzu, aresztowaniu w Izraelu.
Książka jest skarbnicą anegdot i nieznanych dotąd faktów. Czytelnik dowie się m.in. jaką rolę w powstaniu żaglowca odegrał Jan Paweł II i w jaki sposób "Pogoria" stała się promem.


D5-2050
Nowy
978-83-956329-7-6
Autor
Krzysztof Romański
Oprawa
miękka ze skrzydełkami
Format
14,5 x 20,5 cm
Liczba stron
334
Rok wydania
2020
ISBN
978-83-956329-7-6
Wydanie
I

OD AUTORA
ZYGMUNT CHOREŃ - Z "Pogorii" jestem dumny najbardziej
BOHDAN SIENKIEWICZ - Bez "Latającego Holendra" nie byłoby "Pogorii"
ADAM JASSER - To ja zainspirowałem budowę żaglowca
JANUSZ ZBIERAJEWSKI - Był koń na "Pogorii"
JERZY JASZCZUK - "Pogoria", czyli akcja pasztet
KAZIMIERZ ROBAK - Robaczywa "Pogoria"
SERGIUSZ NAWROCKI - Byłem 'kaczorem", jestem doktorem
ANDRZEJ MARCZAK - "Pogoria" - szczęśliwa kobieta po przejściach
WOJCIECH JACOBSON - żegluga o smaku syropu klonowego
MAREK KLEBAN - Ona i ja, w dzień i w nocy
HENRYK CZERNIECKI - Kto się dorszem urodził, ten łososiem nie padnie
ANDRZEJ SZLEMIŃSKI - "Pogoria" była warta tyle co złom
ANNA KIEŁBIK-PIWOŃSKA - "Kapita-Anka"
ADAM BUSZ - Sail training przede wszystkim
JOANNA PAJKOWSKA - Tłoczno jak na "Pogorii"
PODZIĘKOWANIA
KAPITANOWIE "POGORII"
KALENDARIUM
"POGORIA" - BIBLIOGRAFIA PRZEDMIOTOWA (oprac. K. Robak)

Krzysztof Romański – dziennikarz, reporter, fotograf, pasjonat żaglowców. Miłość do morza odziedziczył po ojcu - oficerze floty handlowej. W dzieciństwie uwielbiał rysować, ale jakkolwiek się starał, zawsze wychodził mu statek. Później zamiast ołówkiem zaczął malować światłem. Modelami przed jego obiektywem najczęściej są żaglowce.
Pracował przy organizacji The Tall Ships Races w Gdyni – w 2003 r. jako oficer łącznikowy, a w latach 2009 i 2011 już jako sekretarz generalny. Pomysłodawca organizacji zlotu żaglowców w 40. rocznicę pierwszej Operacji Żagiel w Polsce. Operacja Żagle Gdyni 2014 odbyła się według jego koncepcji i pod jego kierownictwem.
Autor dwóch albumów fotograficznych: „Gdynia – słoneczne miasto pod żaglami” (2010) oraz „Wszystkie żagle prowadzą do Gdyni” (2012).
Pływał na żaglowcach "Gloria", "Juan Sebastian de Elcano", "Eagle" i oczywiście "Pogoria".
Jego reportaże ukazywały się na łamach „Gazety Wyborczej”, „Żagli”, „Morza” i wielu innych czasopism i portali internetowych. Był korespondentem „Gazety Wyborczej” z pokładu "Daru Młodzieży" w Rejsie Niepodległości dookoła świata. Relacjonował dla polskich mediów regaty The Tall Ships Races i Velas Latinoamerica.
Założył i prowadzi portal Żaglowce.info, ale potrafi pisać nie tylko o morzu. W 2006 roku przeprowadził wywiad z Woodym Allenem.

Rodzaje dostawy

Dostawa

Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.

Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.

W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.

ORLEN paczka

ORLEN paczka

Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.

PACZKOMATY INPOST

PACZKOMATY INPOST

Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.

Poczta Polska

Poczta Polska

Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.

Przesyłki ekonomiczne

Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.

Przesyłki priorytetowe

Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.

Kurier DHL

DHL Parcel Polska

Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).

Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.

Może także Cię zainteresuje