W ostatnich latach zaszły w polskim żeglarstwie niepokojące zmiany. Coraz częściej się słyszy o braku odpowiedzialności żeglarzy; łamaniu norm etycznych, nieprzestrzeganiu elementarnych zasad bezpieczeństwa. Można odnieść wrażenie, że zdezawuowały się etos żeglarski. Komisja Kultury i Etyki Polskiego Związku Żeglarskiego postanowiła temu przeciwdziałać. W poszukiwania recepty został włączony świat nauki i praktyków żeglarstwa. Podczas X Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych ."Boatshow" odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa nt. „Etyczne paradygmaty żeglarstwa", zorganizowana przez PZŻ „Interserwis" Sp. z o.0. w Łodzi, Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu, oraz Wyższą Szkołę Humanistyczna TWP w Szczecinie. W obradach toczących się w następujących nurtach tematycznych "Etyka i morze: podstawy teoretyczne, filozoficzne i historycznokulturowe" oraz "Etyka żeglarska w praktyce kulturowej" wzięli udział przedstawiciele siedmiu środowisk akademickich w Polsce, żeglarze, szkoleniowcy, dziennikarze, studenci oraz działacze żeglarscy.
Konferencja stworzyła odpowiednią platformę do wymiany naukowych poglądów i praktycznych wniosków na temat pożądanych postaw etycznych, których wymiar i znaczenie wykraczają daleko poza teoretyczne odwoływanie się do rzekomo anachronicznego dekalogu zasad moralnego porządku. Ważność i aktualność poruszanych problemów dokumentuje niniejsza publikacja, zalecana szczególnie jako pomoc w szkoleniu instruktorów żeglarstwa.
Pozycja zalecana przez Instytut Dziennikarstwa WSH TWP w Szczecinie jako podręcznik dla specjalności dziennikarstwo morskie oraz przez Komisję Szkolenia PZŻ do szkolenia na stopnie instruktorskie.
- Autor
- praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Kosiorowskiego
- Oprawa
- miękka
- Format
- 17,50 x 25 cm
- Liczba stron
- 190
- Rok wydania
- 2009
- ISBN
- 978-83-8839-807-0
WPROWADZENIE
CZEŚĆ I
ETYKA I MORZE; PODSTAWY TEORETYCZNE, FILOZOFICZNE I HISTORYCZNO-KULTUROWE
MAREK KAZIMIERCZAK - ŹRÓDŁA POSTAW ETYCZNYCH
PAWEŁ JĘDRZEJKO - UNIWERSALNY UŚCISK DŁONI - W STRONĘ EGZYSTENCJALNEJ ETYKI HERMANA MELVILLE'A.
AGNIESZKA ADAMOWICZ-POŚPIECH - ETYKA BOHATERÓW CONRADOWSKICH
BARTŁOMIEJ BACZKOWSKI - KSZTAŁTOWANIE POSTAW ETYCZNYCH ŻEGLARZY W KONTEKŚCIE POJĘCIA GRANICY
JAN KANIA - SUBKULTURA ZEGLARSKA W SYSTEMIE KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ
ZBIGNIEW KOSIOROWSKI - S/Y „SZCZECIŃSKA SZKOŁA POD ŻAGLAMI" W NURCIE MORSKIEJ KOMUNIKACJI; ETYCZNE ASPEKTY EDUKACJI
CZĘŚĆ II
ETYKA ZEGLARSKA W PRAKTYCE KULTUROWEJ
TOMASZ SAHAJ - ŻEGLARSTWO W PERSPEKTYWIE POZNAWCZEJ SPORTOWEJ I TURYSTYCZNEJ
STANISŁAW LATEK - ETYKA EKOLOGICZNA; ŻEGLARZE WOBEC ŚRODOWISKA NATURALNEGO
WACŁAW PETRYNSKI - EMOCJONALNE I ETYCZNE UWARUNKOWANIA ZACHOWANIA ŻEGLARZY
ANDRZEJ MENDYGRAŁ - ETYCZNE ASPEKTY PIEŚNI PRACY - CZYLI SZUKANIE „DRUGIEGO DNA"
JACEK CZAJEWSKI - ETYKIETA JAKO ODZWIERCIEDLENIE ZEGLARSKIEJ ETYKI
CZĘŚĆ III
KOMUNIKATY I GŁOSY W DYSKUSJI.
KRZYSZTOF OLEJNIK - MEDIALNY WIZERUNEK POLSKICH ŻEGLARZY
ZBIGNIEW CZUBEK - ETYCZNE POSTAWY I ZACHOWANIA ZAWODNIKÓW W OCENIE SĘDZIÓW PZŻ
GŁOSY W DYSKUSJI

Dostawa
Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.
Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.
W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.

ORLEN paczka
Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.
Aby skorzystać z tej formy wysyłki, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.
Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.

PACZKOMATY INPOST
Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.
Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki. Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.
Poczta Polska
Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.
Przesyłki ekonomiczne
Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.
Przesyłki priorytetowe
Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.

DHL Parcel Polska
Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).
Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.