Historia budownictwa okrętowego na Wybrzeżu Gdańskim
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Historia budownictwa okrętowego na Wybrzeżu Gdańskim (antykwariat)

Praca zbiorowa pod redakcją Edmunda Cieślaka
Okładka: twarda z obwolutą
Format: 17,5 x 25 cm
Liczba stron: 818
Rok wydania: 1972

40,00 zł (brutto) 38,10 zł (netto)
Brutto
check w magazynie

Praca zbiorowa pod redakcją Edmunda Cieślaka

Autorzy:
ZBIGNIEW BINEROWSKI
TADEUSZ CZAYKA
IZABELA BOJANOWSKA-DZIEDUSZYCKA
STANISŁAW GIERSZEWSKI
MIECZYSŁAW GULDA
BOLESŁAW MAROSZEK
ZDZISŁAW MISZTAL
WOJCIECH ORSZULOK
PRZEMYSŁAW SMOLAREK
HENRYK WOJCIECHOWSKI
CZESŁAW WOJEWÓDKA
ERAZM ZABIEŁŁO

---------------------------------------------------------------------------------------

Wśród różnych gałęzi dynamicznie rozwijającego się przemysłu w Polsce Ludowej budownictwo okrętowe należy do tych, które zyskały sobie wielka popularność wśród społeczeństwa. Bez przesady można powiedzieć, że pracy stoczniowców, od chwili narodzin przemysłu okrętowego po dzień dzisiejszy, towarzyszyło i towarzyszy w dalszym ciągu stałe zainteresowanie szerokich warstw społecznych. Zapewne częściowo łączy się to z faktem, że produkt końcowy pracy stoczniowców - statek - jak rzadko który wytwór przemysłowy przemawia do wyobraźni ludzkiej, imponuje wielkością i złożonością oraz bogactwem swego wyposażenia i wielofunkcyjnością. Społeczeństwo z wielkim zainteresowaniem i uwagą śledziło narodziny budownictwa okrętowego w Polsce Ludowej, jego etapy rozwoju od względnie technicznie prostego pierwszego statku „Sołdek" po bazy-przetwórnie czy masowiec 55-tysiącznik „Manifest Lipcowy"

Stworzony po drugiej wojnie światowej polski przemysł budowy statków liczy sobie, od momentu pierwszego wodowania, już ponad dwadzieścia lat. Jest zatem niewiele młodszy od Polski Ludowej. Okres ten został zapisany w budownictwie okrętowym tyloma ważnymi wydarzeniami, a przede wszystkim takim ogromem codziennej, szarej, ale twórczej pracy, ze stać się on mógł przedmiotem badań i opracowania naukowego. Potrzebę tego odczuli nie tylko historycy czy inni przedstawiciele nauk społecznych, dla których fakty związane z powstaniem i rozwojem budownictwa okrętowego w Polsce Ludowej stanowić mogły obiekt interesujących badań naukowych, ale również sami współtwórcy tego przemysłu. Najlepszym tego dowodem są okoliczności powstania niniejszego opracowania. Inicjatywa napisania tego rodzaju pracy wyszła od Dyrekcji Stoczni Gdańskiej w roku 1963. Stocznia zadeklarowała pokrycie wszelkich kosztów związanych z realizacja tego naukowego zamierzenia. W tym wypadku można zatem mówić o wymownym przykładzie mecenatu wielkiego zakładu przemysłowego nad dziełem humanistycznym, i to dziełem, które tylko w części dotyczy tego zakładu. Ostatecznie bowiem uzgodniono, ze podjęta zostanie próba napisania syntezy dziejów budownictwa okrętowego na Wybrzeżu Gdańskim od czasów słowiańskich - jeszcze przed powstaniem państwa polskiego - po dzień dzisiejszy (to jest do roku 1969 włącznie).

Pojęcie Wybrzeże Gdańskie nie jest pojęciem ścisłym, jakkolwiek przyjętym dość powszechnie. W przybliżeniu można powiedzieć, że jest to pas wybrzeża od Jeziora Żarnowieckiego po Braniewo. Na tym odcinku granice polityczne ulegały w ciągu dziejów niejednokrotnie radykalnym zmianom, chociaż prawidłowością był stały powrót państwa polskiego na to wybrzeże pomimo okresowego jego odepchnięcia od morza przez Krzyżaków czy zaborze Prusy.

W pracy niniejszej chodzi o zbadanie i przedstawienie dwóch pozornie sprzecznych problemów. Z jednej strony o pokazanie, że zaczynając w roku 1945 prawie od zera, dysponując minimalna liczbą specjalistów, stoczniami oraz portami znajdującymi się w stanie ruiny i przy zniszczonym przez wojnę w ogromnym stopniu przemyśle w reszcie kraju, przemyśle, który miał kooperować ze stoczniami, mimo tych - wydawałoby się niepokonalnych - trudności uruchomiono i rozbudowywano stocznie na Wybrzeżu Gdańskim, a z budownictwa okrętowego uczyniono jedną z głównych gałęzi przemysłu krajowego. Stał się on najważniejszym dostawcą statków dla naszych w szybkim tempie rozbudowywanych flot handlowej i rybackiej. Jednocześnie przeważająca cześć produkcji przemysłu budowy okrętów trafia do odbiorców zagranicznych, stanowiąc jedną z głównych pozycji naszego eksportu. W ciągu krótkiego okresu, bo zaledwie dwudziestu kilku lat, stworzyliśmy liczący się w świecie przemysł budowy statków, zbudowaliśmy nie tylko niezbędna dla niego bazę, produkcyjną, ale - co może ważniejsze - wykształciliśmy doskonalą kadrę konstruktorów i wielotysięczna rzeszę specjalistów, którzy potrafią myśli konstruktorskiej nadać realny kształt nowoczesnego statku.

Pozornie jesteśmy bardzo młodzi w tej gałęzi przemysku, a przecie wszystko co w tej dziedzinie zostało dokonane na Wybrzeżu Gdańskim w okresie Polski Ludowej stanowiło nawiązanie do wielowiekowej tradycji budownictwa okrętowego na tym terenie. Tutaj dotykamy drugiego celu, który przyświecał niniejszej pracy: pokazanie wielowiekowej, bo sięgającej ponad tysiąca lat, tradycji historycznej, jaką ma przemysł okrętowy na Wybrzeżu Gdańskim. Autorzy podjęli trud przebadania i prześledzenia tej ciągnącej się przez wieki historii budownictwa okrętowego na naszym wybrzeżu. Ta wielka perspektywa historyczna pozwoli lepiej ocenić i zrozumieć również nasze najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.

Oddana do rak Czytelnika książka jest pierwszą, tego rodzaju próbą - nie tylko w języku polskim - nakreślenia syntetycznego obrazu historii budownictwa okrętowego na Wybrzeżu Gdańskim. Dzieło to powstało dzięki współpracy dosyć licznego grona autorów i jak każda praca zespołowa ma pewne prawie typowe dla tej formy opracowania naukowego cechy. Przede wszystkim przedstawione w syntezie okresy nie zostały w jednakowo pogłębiony sposób zaprezentowane czytelnikowi. Wynika to z faktu, że nie są one dotychczas jednakowo gruntownie przebadane.

Historiografia polska po drugiej wojnie światowej wzbogaciła się o nowe opracowanie dziejów szkutnictwa słowiańskiego. Nowe syntetyczne spojrzenie na dzieje przemysłu okrętowego w dwu ośrodkach - Gdańsku i Elblągu - w okresie budowy żaglowców przyniosły dalsze dwie monografie oparte na szerokiej bazie archiwalnej. Wiedzę o tych dwóch okresach wzbogaciły również liczne drobniejsze przyczynki. Natomiast w zakresie badań nad dziejami budownictwa okrętowego na Wybrzeżu Gdańskim od polowy XIX wieku do 1945 roku - a wiec w okresie, kiedy stocznie przekształciły się w wielkie przedsiębiorstwa kapitalistyczne i rozwinęły produkcje statków najpierw żelaznych, później stalowych o napędzie mechanicznym - historiografia polska ostatniego okresu nie może odnotować znaczniejszych efektów naukowych. Nieco odmienna sytuacja ukształtowała się na odcinku badań nad okresem Polski Ludowej. Wprawdzie istnieją dosyć liczne opracowania niektórych problemów, najucieszniej technicznych lub ekonomicznych, brak jednak szerszych, gruntownych studiów opartych o możliwie wszechstronne i systematyczne wykorzystanie różnorodnych dokumentów. Co gorsza, część tych dokumentów, zwłaszcza dotyczących początkowych lat budownictwa okrętowego, zaginęła i na niektóre pytania nie można dać pełnej odpowiedzi.

Taki stan badań nad poszczególnymi okresami - naszkicowany tu w najogólniejszych zarysach - rzutował również na ich opracowanie w niniejszej syntezie. Nie w każdym wypadku autor miał możność, czy też zdołał, przeprowadzi własne uzupełniające badania. Tak właśnie rzecz się ma z okresem dotyczącym XIX i początków XX wieku (część III). Niektórzy współpracownicy zupełnie zawiedli i nie zawsze udało się ich zastąpić innymi. Z tego na przykład powodu zagadnienia dotyczące Stoczni Północne na pewno nie zostały wystarczająco szeroko uwzględniane w niniejszym opracowaniu.

Z całą, pewnością, nie jest to jedyne niedociągnięcie naszej syntezy. Trzeba na przykład powiedzieć, że zainteresowanie autorów okresu najnowszego silą rzeczy przyciągały przede wszystkim giganty - Stocznia im. Lenina w Gdańsku i Stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Dzieje mniejszych stoczni zajęły tutaj niewiele miejsca. Wynikało to częściowo także z proporcji ich znaczenia w budownictwie okrętowym na Wybrzeżu Gdańskim. Z całą pewnością jednak można by nie jedno jeszcze dorzucić na temat na przykład stoczni „Wisła" w Pleniewie, Stoczni Jachtowej w Gdańsku i innych. Niemniej w książce niniejszej podjęto ambitna próbę wszechstronnego naświetlenia dziejów polskiego budownictwa okrętowego na Wybrzeżu Gdańskim, zwłaszcza w okresie Polski Ludowej. Ten ostatni okres - z olbrzymim wzrostem budowanego tonażu, przechodzeniem do produkcji coraz bardziej nowoczesnych i skomplikowanych typów statków, z poważnymi inwestycjami w przemyśle okrętowym - nasuwał szereg problemów, których zbadanie wykraczało poza możliwości warsztatowe historyka. Z togo też względu w gronie autorów, którzy opracowywali okres Polski Ludowej, obok historyków znaleźli się inżynierowie, czynnie zaangażowani w budownictwie okrętowym, ekonomiści i socjologowie. Pozwoliło to na bardziej fachowe i różnorodne naświetlenie wielu kwestii.

Jak to często bywa przy pracach zespołowych, niektórzy autorzy wcześniej ukończyli swoje partie, które z kolei musiały czekać na skompletowanie wszystkich opracowań. Tak na przykład części I-III zostały złożone już w roku 1966, a w późniejszych latach przeprowadzono w nich jedynie pewne uzupełnienia. Najdłużej ciągnęło się opracowanie okresu Polski Ludowej. Pomimo tych trudności inicjatywa podjęta w roku 1963 przez Dyrekcje Stoczni im. Lenina w Gdańsku doczekała się urzeczywistnienia w postaci książki przekazanej obecnie do rak Czytelnika.

Pragnę wyrazić nadzieje, ze książka ta stanowić będzie, istotny etap na drodze do przygotowania syntezy obejmującej historie budownictwa okrętowego na całym polskim wybrzeżu.

W1-3106
Używane
Oprawa
twarda z obwolutą
Format
17,5 x 25 cm
Liczba stron
818
Rok wydania
1972

WSTĘP (Edmund Cieślak)

CZĘŚĆ I SZKUTNICTWO POMORZA GDAŃSKIEGO WE WCZESNYM ŚREDNIOWIECZU (Przemysław Smolarek)
1. Główne etapy rozwoju szkutnictwa strefy bałtyckiej we wczesnym średniowieczu
2. Najstarsze pojazdy wodne na Pomorzu Gdańskim i kształtowanie się łodzi rybackich, statków towarowych oraz okrętów wojennych
3. Typy statków gdańsko-pomorskich w X-XIII wieku
4. Budowa statków
5. Przesłanki nowego układu w szkutnictwie gdańsko-pomorskim

CZĘŚĆ II - RZEMIEŚLNICZA PRODUKCJA DREWNIANYCH ŻAGLOWCÓW OD XIV DO POŁOWY XIX STULECIA (Zbigniew Binerowski, Stanisław Gierszewski)

Wstęp
Rozdział I - Zaopatrzenie w surowce
1. Położenie portów Gdańska i Elbląga
2. Surowce leśne
3. Rolnicze rośliny przemysłowe i metale
4. Zagadnienia techniczne, porządkowe i ekonomiczne

Rozdział II - Lokalizacja i wyposażenie warsztatów budownictwa okrętowego
1. Lokalizacja stoczni
2. Wyposażenie techniczne stoczni
3. Warsztaty produkcji pomocnicze

Rozdział III - Organizacja i technika produkcji
1. Struktura organizacyjna
2. Przygotowania wstępne, budowa i remonty statków
3. Czas trwania prac i koszty budowy
4. Kontrola jakości
5. Typy budowanych statków

Rozdział IV - Rozwój produkcji, zatrudnienia i zbytu
1. Od polowy XIII do polowy XVI wieku
2. Od polowy XVI do polowy XVII wieku
3. Od polowy XVII do początku XIX wieku
4. Od początku XIX wieku do jego potowy

Rozdział V - Stosunki produkcji
1. Formy własności środków produkcji
2. Kapitał handlowy w stoczniach
3. Mistrzowie ciesielscy jako właściciele stoczni
4. Rola cechów

Rozdział VI - Podłoże i przebieg walk klasowych
1. Czas pracy
2. Płace
3. Sprzeczności klasowe do polowy XVIII wieku
4. Przebieg walk klasowych w drugiej połowie XVIII wieku

Zakończenie
Tablica pieniądza oraz miar i wag da obrotu XIV-XIX wieku

CZĘŚĆ III - ZWYCIĘSTWO KAPITALISTYCZNYCH FORM PRODUKCJI, REWOLUCJA TECHNICZNA W BUDOWNICTWIE OKRĘTOWYM

A. Ośrodki budownictwa okrętowego w Gdańsku i Elblągu (Czesław Wojewódka)

Rozdział I - Warunki rozwoju przemysłu okrętowego w XIX I XX wieku
1. Rozwój napędu mechanicznego
2. Wprowadzenie żelaza i stali
3. Rozwój żeglugi światowej w XIX i XX wieku
4. Rozwój floty handlowej i wojennej w Niemczech
5. Rozwój przemysłu okrętowego w Niemczech
6. Przemysł okrętowy w Elblągu i Gdańsku po pierwszej wojnie światowej
7. Nowe problemy zaopatrzenia przemysłu okrętowego

Rozdział II - Powstanie i rozwój stoczni Gdańska i Elbląga jako przedsiębiorstw wielkokapitalistycznych
1. Stocznia Klawittera
2. Stocznia Cesarska - Stocznia Gdańska
3. Stocznia Schichaua w Elblągu
4. Stocznia Schichaua w Gdańsku

Rozdział III - Wielkość i struktura produkcji
1. Produkcja do 1918 roku
2. Produkcja w latach 1919 -1939
3. Produkcja w latach 1939-1945

Rozdział IV - Stosunki produkcji
1. Stocznie Schichaua
2. Stocznia Gdańska

Rozdział V - Zatrudnienie i warunki pracy

Zakończenie

B. Przedsiębiorstwa remontu i budowy statków w Gdyni (Tadeusz Czayka)
1. Pierwsze próby tworzenia przedsiębiorstw remontu i budowy statków
2. Stocznia Gdyńska Spółka Akcyjna
3. Inne warsztaty i przedsiębiorstwa oraz organizacje polskich okrętowców w Gdyni
4. Stocznia Gdyńska w latach okupacji

CZĘŚĆ IV – POWSTANIE I ROZKWIT SOCJALISTYCZNEGO BUDOWNICTWA OKRĘTOWEGO W POLSCE LUDOWEJ

Rozdział I - Odbudowa przemysłu okrętowego w latach 1915 - 1919 (Zdzisław Misztal)
1. Przejęcie przemysłu okrętowego województwa gdańskiego (kwiecień - sierpień 1945)
2. Odbudowa i uruchomienie zakładów stoczniowych sierpień 1945 - grudzień 1946)
3. Przemysł okrętowy Wybrzeża Gdańskiego w ukresie planu trzyletniego

Rozdział II - Organizacja przemysku okrętowego (Izabela Bojanowska-Dzieduszucka)
1. Formy organizacji branży przemysłu okrętowego
2. Struktura organizacyjna morskich stoczni wytwórczych

Rozdział III Wzrost potencjału produkcyjnego stoczni na Wybrzeżu Gdańskim (od roku 1950) (Henryk Wojciechowski)
1. Rozbudowa Stoczni Gdańskiej w latach 1950-1955
2. Inwestycje w latach 1956--1969

Wzrost potencjału produkcyjnego Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni (od roku 1950) (Erazm Zabiełło)
1. Powstanie i rozwój ośrodka budowy kadłubów dla małych statków
2. Założenia rozwoju i lokalizacji stoczni dla budowy dużych statków
3. Budowa nowego ośrodka kadłubowego
4. Rozwój zdolności produkcyjnej stoczni
5. Modernizacja ośrodka budowy małych statków
6. Efekty inwestycji w stoczni

Rozdział IV - Postęp techniczny w budownictwie okrętowym (Wojcech Orszulok)
1. Ogólna charakterystyka poziomu technicznego statków budowanych przez stocznie Wybrzeża Gdańskiego
2. Ośrodki projektowo-konstrukcyne Wybrzeża Gdańskiego
3. Projekty statków opracowane w CBKO nr 1 (COKBO)
4. Projekty opracowane w Oddziale COKBPO w Gdyni
5. Elementy rozwojowe w zakresie projektowania statków
6. Zagadnienia organizacyjne prac projektowych i konstrukcyjnych
7. Projekty statków opracowane w Zakładowym Biurze Konstrukcyjnym Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni
8. Działalność Biura Konstrukcyjnego Taboru Morskiego
9. Projekty i konstrukcja maszyn oraz urządzeń okrętowych
10. Rozwój metod produkcji
11. Prace badawcze w dziedzinie okrętownictwa na terenie Wybrzeża Gdańskiego

Rozdział V - Produkcja przemysłu okrętowego (Izabela Bojanowska-Dzieduszucka)
1. Zapotrzebowanie na statki czynnikiem rozwoju stoczni polskich
2. Produkcja morskich stoczni wytwórczych
3. Stocznia Gdańska im. Lenina
4. Stocznia im. Komuny Paryskie w Gdyni
5. Stocznia Północna
6. Budowa statków w pozostałych stoczniach Wybrzeża Gdańskiego
7. Kooperacja w budownictwie okrętowym
8. Znaczenie przemysłu okrętowego dla gospodarki narodowej

Rozdział VI - Kształtowanie się załóg stoczniowych w polskim budownictwie okrętowym na Wybrzeżu Gdańskim w latach 1945-1949 (Mieczysław Gulda i Bolestaw Maroszek)

Uwagi wstępne
1. Powstanie i dynamika rozwoju załóg stoczniowych
2. Demograficzne i społeczne cechy załóg stoczniowych
3. Problem fluktuacji załóg stoczniowych
4. Dokształcanie ogólne i zawodowe jako droga awansu załóg stoczniowych
5. Socjalno-bytowe warunki pracowników stoczniowych
6. Aktywność polityczna i społeczna załóg stoczniowych

Zakończenie (Izabela Bojanowska-Dzieduszycka)
Załączniki do części IV
Ważniejsze daty z dziejów budownictwa okrętowego na Wybrzeżu Gdańskim
Bibliografia

Rodzaje dostawy

Dostawa

Oferujemy kilka możliwych sposobów dostawy pod adresy zlokalizowane na terenie Polski.
Jeżeli zamówienie ma być dostarczone pod adres zagraniczny, prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie. Każda wysyłka zagraniczna jest wyceniana indywidualnie.

Wysyłki są realizowane w ciągu 1 dnia roboczego od momentu zaksięgowania na naszym koncie płatności za zamówienie.
Zamówienia pobraniowe oraz złożone i opłacone (Przelewy 24) do godziny 12:00 dnia roboczego zostaną wysłane tego samego dnia.
Zamówienia złożone i opłacone po godzinie 12:00 zostaną wysłane następnego dnia roboczego.

W przypadku przelewów tradycyjnych za godzinę opłacenia uznaje się godzinę zaksięgowania przelewu na naszym koncie.

ORLEN paczka

ORLEN paczka

Jeden z najtańszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - z reguły kiosku RUCHu.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przewoźnik gwarantuje dostawę do wybranego punktu odbioru w czasie do 5 dni roboczych od dnia wysyłki.

PACZKOMATY INPOST

PACZKOMATY INPOST

Jeden z najtańszych i najszybszych sposobów dostawy zamówionego towaru. Odbiór odbywa się we wskazanym przez zamawiającego punkcie odbioru - paczkomacie inpost.

Aby skorzystać z tej formy wysyłki konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy przesyłki, gdyż na wskazany numer telefonu przewoźnik wysyła w formie wiadomości SMS kod konieczny do odbioru paczki.

Przesyłka z reguły trafia do paczkomatu odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu wysyłki.

Poczta Polska

Poczta Polska

Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłamy zamówienia jako listy polecone priorytetowe lub paczki (paczka priorytetowa, paczka ekonomiczna, Kurier 48).
Koszt przesyłki zależy od ilości zamówionych produktów, ich masy i gabarytów.

Przesyłki ekonomiczne

Najtańsze są przesyłki ekonomiczne, niestety czas doręczenia jest w tym przypadku najdłuższy. Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to 3 dni robocze po dniu nadania.

Przesyłki priorytetowe

Zdecydowanie lepszą opcją jest przesyłka priorytetowa. W tym przypadku Poczta Polska deklaruje, że przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania.

Kurier DHL

DHL Parcel Polska

Jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów dostawy bezpośrednio pod wskazany adres (door-to-door).

Przewoźnik gwarantuje dostawę do końca następnego dnia roboczego. W przypadku zamówień wysyłanych w piątek – będzie tym dniem poniedziałek.

Może także Cię zainteresuje